różyczki z ciasta francuskiego i jabłek

składniki na 8 sztuk

  ciasto francuskie
  1 duże jabłko z czerwoną skórką
  1 duże jabłko z żółtą skórką
  8  łyżek brązowego cukru
  1 łyżka cynamonu
  sok z polowy cytryny
  2 szklanki wody
  1 jajko do smarowania
Wykonanie

Jabłka przekrawamy na pół ,wycinamy gniazda potem kroimy na plasterki. W rondelku gotujemy wodę z  dodatkiem soku z  cytryny, wrzucamy plasterki jabłek i gotujemy je , tak aby jedynie je zmiękczyć ok. 2-3 minut. Plasterki delikatnie  wyjmujemy  z wody i układamy pojedynczo na papierze kuchennym, aby je lekko osuszyć.

Ciasto francuskie kroimy na paski o szerokości ok. 2,5 cm i długości ok 25 cm. Paski ciasta posypujemy cukrem wymieszanym z cynamonem ok. 1,5 łyżeczki na pasek, następnie  układamy plasterki jabłek nakładając je nieco na siebie na połowie szerokości ciasta, ale tak ,aby wychodziły poza jego brzeg. Zwijamy pasek, który w efekcie powinien przypominać różyczkę. Roztrzepanym jajkiem smarujemy dolną część ciasta wokół różyczki.

Różyczki pieczemy na tradycyjnej blasze wyłożonej papierem pergaminowym , lub na  blasze mufinkowej, lub też w papilotkach w temperaturze 200ºC  przez ok. 20 minut. Po wystygnięciu posypujemy cukrem pudrem.

moje uwagi.
♦ wersja w papilotkach prezentowała się ładnie ale był problem z oderwaniem   papieru od różyczki. Następnym razem upiekę bez papilotek.
♦można użyć jabłek tylko o jednym kolorze  skórki.
♦ można użyć zwykłego cukru

Reklamy