mansikkavispipuuro-truskawkowa”bita”kasza manna

mansikkavispipuuro truskawkowa „bita” kasza manna

Jako, że Finowie jedzą bardzo dużo różnych kasz np: kasza manna, gryczana,  jęczmienna,  płatki owsiane, płatki ryżowe, ryż na mleku itp.. Nikogo nie dziwi, że np. na śniadanie jest podany ryż na mleku ugotowany na gęsto, posypany lekko cukrem i oprószony cynamonem, bądź też owsianka czy jakaś inna wersja kaszy. Jedzą dzieci, jedzą i dorośli. Ot taki zwyczaj. Panuje przekonanie ( bardzo słuszne), że kasza syci i daje energię na cały poranek.

Chciałabym zaproponować zupełnie inną wersję kaszy manny. Myślę, że mogłyby się skusić na nią nawet osoby, które nie przepadają za kasza manną.  Deser przypomina konsystencją i smakiem  piankę  lub mus owocowy. Podawany jest na zimno. Można też dolać do niego zimnego mleka, ozdobić bitą śmietaną, owocami itp…

składniki:
7 dl wody
4 dl truskawek (świeżych  lub mrożonych)
1 dl kaszy manny (sypkiej)
1 dl cukru
szczypta soli

wykonanie
Wodę i truskawki zagotować w garnku. Po chwili dodać cukier, sól i nadal gotować około 10-15 minut, mieszając. Po upływie czasu cześć wody odparuję i otrzymany bazę do dalszej obróbki. Do ciągle gotującego się owocowego wywaru powoli dosypujemy kaszę mannę cały czas mieszając aby nie powstały grudki. Razem gotujemy jeszcze około 1 minuty. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Następnie za pomocą robota kuchennego ubijamy kasze owocową na puch, (ok 3-4 minut). Przekładamy do pucharków. Deser podajemy schłodzony.

♦ zamiast truskawek można użyć innych owoców tzw. miękkich np. jagody, żurawinę, wiśnie, porzeczki, brzoskwinie a nawet rabarbar.

♦deser można również przyrządzić z dobrej jakości soku. Wówczas na 1 litr soku dodajemy 1¼ dl kaszy manny, cukru do smaku, w zależności jak słodki mamy sok. W razie potrzeby sok można również rozcieńczyć z wodą. Dalej postępujemy zgodnie z przepisem

♦ jadłam również wersję bardziej kaloryczną. Mianowicie do ubitej kaszy manny dodano bitą śmietanę, razem połączono i też było smacznie.

Reklamy