karjalanpiirakka-pierogi karelskie

Bardzo popularne w Finlandii. Można je kupić właściwie w każdym sklepie spożywczym. Pożywne, zdrowe i smaczne. Mają niewiele wspólnego z polskimi pierogami.

farsz ryżowy:
5 dl zimnej wody
2,5 dl ryżu krótkiego, kleistego
1 l mleka
3/4 łyżeczki soli
1 łyżka masła

W garnku o grubym dnie zagotować wodę. Do wrzątku wsypać ryż i gotować go na małym ogniu, aż wchłonie całą wodę. Wlać mleko i dodać sól. Gotować na wolnym ogniu przez ok 30-35 minut, często mieszając. Zdjąć z palnika, dodać masło, dobrze wymieszać i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Po wystygnięciu farsz powinien być bardzo gęsty. Ryż można przygotować dzień wcześniej, pozostawiając go w lodówce na noc.

ciasto na ok. 30 sztuk
2 dl zimnej wody
1 łyżeczka soli
5½ dl mąki razowej, żytniej

Mąkę żytnią dajemy do miski lub na stolnicę, dodać sól, wlać wodę, wymieszać składniki i zacząć ugniatać ciasto. Jeżeli będzie zbyt suche dodać troszkę wody, jeżeli będzie mocno klejące, podsypać jeszcze mąką żytnią. Ciasto wyrabiać ok 10 minut, aż będzie gładkie i zwarte, powinno mieć konsy­sten­cję plaste­liny i nie kleić się do rąk. Wyrobione ciasto dzielimy na dwie części, tą nie używaną przykrywamy chwilowo lnianą ściereczką ponieważ ciasto szybko wysycha . Osobiście spotkałam się z dwoma sposobami nadawania kształtu owym pierogom. Oba sposoby dają podobny efekt.

pierwszy sposób:
Stolnicę posypać dość obficie mąką żytnią , rozwałkować ciasto jak na pierogi i wycinać szklanką kółka. Następnie każde kółko rozwałkować na jeszcze cieńszy placek, zachowując kształt koła lub owalu, pamiętając o częstym podsypywaniu mąką aby nam się placuszki nie posklejały i nie porwały. Z drugą częścią ciasta postąpić tak samo.

drugi sposób:
Z części ciasta uformować wałek jak do kopytek. Podzielić go na ok. 15 równych części (im części więcej, tym mniejsze pierogi). Każdy z otrzymanych kawałków ciasta uformować w płaski, okrągły lub owalny placuszek o wymiarach mniej więcej 12-13 cm (pamiętamy o podsypywaniu mąką). Z drugą częścią ciasta postąpić tak samo.

Przygotowane placki można układać w stosik, pamiętając o tym aby były dostatecznie podsypane mąką i przykryte lnianą ściereczką.

Na każdy placek nakładać nadzienie ryżowe (1-1,5 łyżki), zostawiając około 1 cm wolnego ciasta przy brzegach placka. Brzegi zawijać za pomocą kciuka i palca wskazującego ściskając i jednocześnie wgniatając je palcami do wewnątrz , tworząc charakterystyczną falbankę. Zwijanie najłatwiej jest zacząć od środka placka.

Gotowe pierogi układać na wyłożonej papierem do pieczenia blasze (przykrywać ścierką, aby gotowe pierogi nie wyschły w czasie, kiedy przygotowujesz pozostałe pierogi). Piec w piekarniku nagrzanym do 250ºC- 270ºC przez 10-15 minut, do złotego koloru.

dodatkowo
do posmarowania upieczonych pierogów
50g masła
1 dl wody
W gorącej wodzie rozpuścić masło i tą mieszanką za pomocą pędzelka posmarować wierzch upieczonych, jeszcze gorących pierogów karelskich. Układać na kuchenną kratkę lub papier do pieczenia, przykryć na 2-3 minuty lnianą ściereczką.

Podawać ciepłe z munavoi, czyli fińską pastą jajeczną (choć nie koniecznie), na którą przepis znajdziecie tutaj i szklanką zimnego mleka.

♦ zimne, których nie zjedliśmy od razu można lekko podgrzać, najlepiej w   tosterze
♦ nadmiar upieczonych pierogów karelskich można zamrozić. Gdy mamy ochotę rozmrażamy, lekko podgrzewamy i gotowe.