wędzona ryba na fiński sposób

Wędzić ryby w Finlandii potrafi prawie każdy. Z przydomowych ogródków często czuć zapach wędzenia. Jest ono tak powszechne jak w Polsce grillowanie.   Najczęściej wędzi się na ciepło. Sposób szybki a ryba rewelacyjna w smaku. Do wędzenia nadają się wszystkie ryby łososiowate a także sieja i okoń morski.

Wędzarnia od zawsze kojarzyła mi się ze skomplikowaną budowlą ze wszelkimi kominami, paleniskami itp… a tu niespodzianka małe skrzyneczki ze stali nierdzewnej, które stawia się na grillu bądź ognisku lub też podłącza do prądu jeśli mamy oczywiście wersję  „na prąd”. Dodatkowo garść wiórków z drzewa olchowego, dobra ryba i jedzonko palce lizać.

u mnie
700 g fileta pstrąga łososiowego
sól morska lub zwykła do smaku
wędzarnia na grilla
garść wiórków olchowych

Rybę pozbawiamy ości i solimy. Odstawiamy na chwilkę.  W tym czasie rozpalamy grilla. Do skrzyneczki wędzarniczej wsypujemy garść wiórków z drzewa olchowego. Rybę umieszczamy na kratce wędzarniczej, zakrywamy wieczko skrzyneczki i całość wstawiamy na grilla na około 40 minut. Ściągamy z grilla i zostawiamy do ostudzenia. Zimą skrzynkę wędzarniczą możemy zostawić w śniegu do szybszego oziębienia . Można jeść na ciepło lub też dobrze schłodzoną.

 

Reklamy