czekoladowa misa z owocami

czekoladowa misa z owocamiOwoce otulone w mlecznej czekoladzie podane w czekoladowej misie, pełna czekoladowa rozkosz! Dowolne owoce, mnóstwo czekolady, trochę słodkiej zabawy, chwila oczekiwania i przepyszna bomba kaloryczna gotowa!

Użyłam czekoladę mleczną, bo taką właśnie miałam w domu. Oczywiście można zrobić wedle własnych upodobań.  Zapewne udanym połączeniem byłby mix dwóch lub trzech rodzajów czekolady.

Czekoladę można rozpuścić w kąpieli wodnej lub w micoweli. Polecam jednak „temperowanie” czekolady.  Przygotowana w ten sposób nie będzie rozpuszczała się w palcach, nie będzie się mocno kruszyła.  Będzie krucha i połyskliwa. Dokładne wskazówki temperowania czekolady  można znaleźć tutaj .

do zrobienia misy czekoladowej:
1 balon o gładkiej strukturze
około 1 – 1,5 tabliczki czekolady
Misę czekoladową, można zrobić dzień wcześniej niż owoce.owoce w czekoladzie

Pompujemy balon do średniej wielkości. Balon ustawiamy w naczyniu wiązaniem do dołu.  Wolniutko polewamy go czekoladą a za pomocą silikonowej szpatułki bądź pędzelka możemy lekko „pomóc” czekoladzie by spływała w pożądanym kierunku nadając ciekawą formę. Wierzch balonu wyrównujemy, gdyż to będzie nasza podstawa. Gdy osiągniemy oczekiwany rezultat balon umieszczamy w lodówce do całkowitego zastygnięcia. Następnie misę z balonem odwracamy, przebijamy balon i delikatnie odciągamy go od misy czekoladowej.  Naczynie czekoladowe gotowe.

owoce w czekoladzie:
proporcje zależne od ilości owoców
3 tabliczki czekolady mlecznej
owoce np truskawki, kiwi, banany, jabłka, mandarynki itp…

Owoce myjemy, obieramy, dzielimy na mniejsze kawałki, jeśli tego wymagają. Czekoladę tempetujemy. Owoce zanurzamy lub oblewamy czekoladą i przekładamy je na blaszkę wyłożoną pergaminem, aż do zastygnięcia. Owoce możemy zanurzać całe lub częściowo, zależy to od naszego pomysłu. Zalecam jednak owoce, które szybką ciemnieją np banan, jabłko oblewać czekoladą w całości, będą wyglądały apetyczniej.

Owocowe czekoladki można tuż po zanurzeniu w czekoladzie posypać dowolnymi posypkami np orzechy, kokos, cukiereczki itp…. Gotowe, zastygnięte układamy w misie czekoladowej.

moja propozycja:
♦gdy czekoladki owocowe zastygną można po wierzchu udekorować je dodatkową porcją czekolady. Do rękawa cukierniczego przełożyć rozpuszczona czekoladę, zrobić w woreczku niewielki otworek i ozdobić wierzchy. Ozdobione i zastygnięte owoce układamy w misie czekoladowej.

Reklamy