foccacia pszenno-żytnia

focaccia pszenno-żytniaZapraszam na pyszną pszenno-żytnią foccacię z pomidorkami koktailowymi i suszonymi oraz dodatkiem nasion chia i oliwek. Inspirację na ciasto znalazłam tutaj,  sporo je modyfikując.focaccia

składniki ciasto:
150 g pszennej mąki
70 g mąki żytniej
5 g drożdży instant 
łyżeczka cukru
około 180-200 ml ciepłej wody
2 łyżki oliwy
½ łyżeczki soli

dodatkowo:
około 15 oliwek
kilka pomidorków koktajlowych
1 łyżka nasion chia
4 pomidory suszone, marynowane w oliwie
1 łyżeczka suszonego rozmarynu
2 łyżki oliwy

wykonanie: Mąki przesiewam do miski, dodaję drożdże instant, sól drobnoziarnistą, oliwę i wodę (stopniowo), mieszam łyżką, aż składniki się połączą (w zależności od wilgotności mąki czasem trzeba trochę więcej lub mniej wody). Kiedy składniki przybiorą kształt kuli, przekładam je na stolnicę posypaną mąką i wyrabiam przez 8-10 minut.  Gdy ciasto będzie już zwarte i przestanie przylegać do palców, rzucam je kilka razy mocno na stolnicę – stanie się dzięki temu gładkie i elastyczne. Powinny być w nim zauważalne pęcherzyki powietrza.

Ciasto przekładami do miski, przykrywam lnianą ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 40-50 minut.

Po upływie czasu ciasto dzielę na dwie części. Do jednej dodaję pokrojone na drobne kawałeczki suszone pomidory, drugą część tylko przerabiam. Obie ponownie daję do miseczek i zostawiam na około 20 minut do ponownego wyrośnięcia.

Wyrośnięte ciasto przekładam na stolnicę wysypaną mąką i wyrabiam przez minutkę, następnie każdy z kawałków rozwałkowuję na kształt koła i przenoszę na blachę wyłożoną papierem pergaminowym.
Rozciągam dodatkowo tak, by otrzymać placek o średnicy około 20-22 cm i grubości do 1 cm. Na całej powierzchni placków robię palcem wgłębienia. Do wersji pomidorowej dokładam oliwki i pomidorki koktajlowe. Drugą focaccię wypełniam pokrojonymi oliwkami i posypuję nasionkami chia.

Oba placki smaruję oliwą wymieszaną z rozmarynem. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200ºC na 15-20 minut lub do momentu, aż ciasto będzie lekko przyrumienione.

 

Reklamy