kuchnia fińska

kuchnia fińska

          

               Moja przygoda z fińską kuchnią zaczęła się banalnie – zamieszkaliśmy w Finlandii a wraz z nami nie tylko piękne krajobrazy ale otaczające nas smaki. Automatycznie, aczkolwiek stopniowo do naszego menu wkroczyła fińska kuchnia. Początkowo wydawało mi się, że tutejsze potrawy są bez wyrazistego smaku. mało soli, pieprzu, ubogi bukiet przypraw oraz wszechobecny kardamon nie zachęcały mnie do podjęcia kulinarnych prób.

          Pewnego dnia moja kilkuletnia córeczka wróciwszy od fińskiej koleżanki spytała mnie ” czy możemy upiec w domu korvapuustit?” Uległam namową i podjęłam pierwsze wyzwanie. Oczywiście na pierwszy ogień   poszły wspomniane bułeczki korvapuustit. Zmniejszyłam ilość kardamonu podaną w przepisie i okazało się, że wyszły wspaniałe i smaczne. Od tej pory chętnie eksperymentuje i wyszukuję przepisów, po które sięgają również mieszkańcy Suomi.

                      W kuchni fińskiej rządzą ryby i mięso. Makaron, ziemniaki, płatki owsiane i ciasto drożdżowe stanowią podstawę wielu zapiekanek i tart. Są one popularne, bo są szybkie w wykonaniu i zarazem bardzo smaczne. Moje uznanie zdobyły również różnorodne  słodkie i słone bułeczki .

            Postaram się przybliżyć smaki z Finlandii jak tylko potrafię najlepiej i zapraszam na   kulinarną podróż do krainy Świętego Mikołaja . Wszystkie przepisy umieszczone na moim blogu są przeze mnie i moją rodzinę wypróbowane a załączone zdjęcia są mojego autorstwa. Zapraszam.

finski smak

„ Zabrania się kopiowania i wykorzystywania tekstów zawartych na tej stronie bez mojej wiedzy i zgody . Wszelkie teksty, jeśli nie zaznaczono inaczej są moją własnością. Jeżeli chcesz zamieścić coś z  mojego bloga gdzie indziej podaj prosze źródło pochodzenia” Dziękuję!

∼pomysły mamy