rurki z kremem

Jeśli czas pozwala , ciasto na rurki robię sama. Są jednak takie dni kiedy zjadłabym rurkę z kremem ale czasu jakby mało, wówczas sięgam po gotowe ciasto francuskie. Ot taka wersja dla zapracowanych. Zatem ilość czasu dopasowuję do przepisu. Obie wersje są smaczne.

ciasto tradycyjne:
3 szklanki mąki pszennej tortowej
1 szklanka śmietany kwaśnej
2 żółtka
1 margaryna lub masło
szczypta soli
cukier do obtoczenia wierzchu rurek

Margarynę, mąkę, żółtka posiekać, dodać śmietanę, dobrze wyrobić. Rozwałkować ciasto na grubość około3-4 mm i pociąć na paski o długości około 30 cm i szerokości ok 2 cm. Długość zależy od naszych foremek i oczywiście od sposobu zawijania. Paski nawijamy na rurki, obtaczamy w cukrze tylko górną część, dolna pozostaje bez cukru, gdyż cukier nam się po pierwsze spali, po drugie rurki nam się przykleją do papieru i do rurek co utrudni zsuwanie  upieczonych rurek z foremek. Rurki układamy na blaszkę zakończeniem do dołu, lekko dociskając. Pieczemy w temperaturze 200 ° C około 20 min lub do uzyskania złocistego koloru.

krem do rurek I
2 szklanki mleka
3 łyżki mąki tortowej
15 dkg cukru
20 dkg masła (nie solone)
1 łyżka cukru waniliowego
sok z cytryny opcjonalnie lub ulubiony aromat

1,5 szklanki mleka zagotować z cukrem i cukrem waniliowym.  Pozostałą część mleka połączyć z mąką, dokładnie roztrzepać  aby nie było grudek. Dodać do gotującego się mleka, ugotować budyń i pozostawić do ostudzenia. Masło utrzeć na puch i dodawać po łyżce ostudzonego budyniu, cały czas ucierając. Na koniec dodać sok z cytryny lub aromat. Rurki nadziewamy za pomocą szprycy lub rękawa cukierniczego . Gotowe rurki możemy dodatkowo oprószyć cukrem pudrem.

ciasto dla zapracowanych:
opakowanie gotowego ciasta francuskiego

Ciasto rozmrażamy,  dzielimy na paseczki i postępujemy jak w przepisie powyżej.

krem do rurek II:
0,5 litra śmietanki kremówki
2 łyżki cukru pudru
1 łyżka cukru waniliowego
2 opakowania śmietanfixu

Śmietanę, cukier puder i cukier waniliowy krótko ubijać, dodać śmietanfix i dalej ubijać , aż do uzyskania odpowiedniej gęstości  bitej śmietany. Gotową śmietaną nadziewamy rurki za pomocą szprycy lub rękawa cukierniczego.